Grocery Challenge Week #2: Still Trying to Feed a Family of 4 for Under $100

August 10, 2012 | Posted By: Shannen Bayless | Categorized in: Shopping, Food & Dining Out, Couponing
If you haven't read my recap of the Grocery Challenge Week 1, I've set a goal of feeding our family of four on $100 per week, while still buying our favorite foods.

After going through my receipts this week, Iím beginning to wonder if I should have set my budget at $150.00 per week. Once again, my total grocery bill was pretty close to $150.00. It certainly doesnít take long to spend a lot of groceries even when youíre watching every dollar you spend.

What Makes Our Grocery Budget Goal Challenging:

This week I felt like we didnít know if we were coming or going. I was running momís taxi from Bible School, to football practice, to football camp each day, plus I was trying to squeeze in as much summer fun as I could since our summer is quickly coming to an end.

Once again this week I didnít do any coupon shopping out of town. I know I probably ended up paying a little more for things at my local supermarket than I would have if I were seriously coupon shopping out of town. I was able to price match a few things at Wal-Mart, but I still way overspent. There just wasnít a lot of extra time in our schedule to spend time driving out of town.

My Plan to Save Next Week's Grocery Budget:

This week when I have a little more time, I really need to go through my freezer and my stockpile and try to make as many meals that I can out of what we already have at home. Hopefully then, Iím really only buying our fresh items like bread, milk, lettuce, and fruit to get us through the week.
Share this:
Comments
August 10, 2012 | Posted By: cellengineer
Saving money on groceries doesn't happen overnight. It's a change in how you prepare food and is different for everyone. You can get steaks on sale and spend only a little more for a meal than at McDonalds. You usually have to spend money to save it. I buy rice in bulk and purchased a rice cooker. Much cheaper and healthier than bread.
August 13, 2012 | Posted By: meyansickable
What kind of supermarkets do you have? We have a Winn Dixie and when you check out provided you spent a certain amount of money you can usually get $5.oo off your next order. I shopped for my hibby and I this week and ony spent $60.00 for the week. We dont eat alot of red meat anymore. Lots of Turkey,chicken and fish along with pasta. The red meat isa killer when it comes to my budget.
August 16, 2012 | Posted By: shannenbayless
In my area, we only have a SuperWalmart, Aldi, and locally owned supermarket. I have to travel at least 25 minutes out of town to find a Jewel, HyVee, and Schnucks, but since gas is $4 a gallon, my trips there are limited.
August 16, 2012 | Posted By: shannenbayless
In my area, we only have a SuperWalmart, Aldi, and locally owned supermarket. I have to travel at least 25 minutes out of town to find a Jewel, HyVee, and Schnucks, but since gas is $4 a gallon, my trips there are limited.
Post A Comment
Log in using Facebook


TRUSTe online privacy certification

While FatWallet makes every effort to post correct information, offers are subject to change without notice.
Some exclusions may apply based upon merchant policies.
© 1999-2014