Three Quality Kitchen Tools that Save Money On Groceries

April 2, 2012 | Posted By: Liz Krause | Categorized in: Home & Auto, Food & Dining Out
As the connection between good health and nutrition is becoming more clearly documented, many people are electing to turn to whole foods. Even if these changes are only a small percent of the food eaten, every meal without processed ingredients and manmade chemicals will help.


Purchasing natural foods can be an expensive proposition. Here are three indispensable tools for your kitchen that will save you money while helping to feed your family the high quality food they deserve.


1) Vacuum Sealers Prolong Food Shelf Life


Even the most inexperienced shopper will notice that single servings cost more than normal packages of food. “Family size” or extra large packages offer additional savings. For most people, these large containers of food are impractical. If the food spoils or becomes stale before it is finished, it doesn’t matter how little it costs to buy -no money will have been saved.


The simplest solution to this problem is a vacuum sealer. This machine will remove all of the air from a container. The most common variety uses plastic bags for storing food, sucking out the air and then trimming off excess plastic as it melts the edge closed. Other options include lids for glass mason jars or plastic bins with seals set into the lid.


Vacuum sealers can be used for storing food at room temperature to prevent becoming stale. Buying pasta, beans or coffee in bulk can save a lot of money and items such as nuts, seeds and whole grains are less likely to become rancid if they are kept in airtight packaging.


Meat and produce can be bought in large quantities, portioned and kept in the freezer until needed. Preparing meals in advance and freezing will eliminate the need for fast food on overscheduled nights. Leftovers also freeze nicely for lunches to save money at the office.


2) Meat Grinders and Quality Control and Efficiency


Every homemaker is familiar with ground meat as a way to help stretch the food dollar. Meat can be used in dishes with other ingredients blended in to create the illusion of larger servings, especially useful for large groups or families with hungry teenagers. Some popular examples of budget friendly dishes include pasta with meat sauce and do it yourself tacos. However, with some cooked lentils or finely shredded vegetables blended in, even meatloaf and burgers can be prepared with less meat.


Unfortunately, when meat is ground at the supermarket, it’s difficult to determine what exactly is being eaten. Poor quality meat, excess fat and even waste products can end up in the grinder to lower costs for the store. Additionally, ground meat has been shown to have a substantially higher risk of contamination of e. coli and other dangerous bacteria.


Purchasing a home meat grinder offers all of the advantages of ground meat without the risks. You can select large cuts of meat on sale, mix in the ratio of fat that meets your dietary needs and grind it at home. Grinding meat in bulk, vacuum sealing in bags and freezing will make it as simple as buying it pre-ground from the store.


3) Gelato Makers Bring Rome into the Home


No matter how frugal the homemaker, there will always be times for splurging. However, a trip to an ice cream parlor can cost several dollars per person, even if a relatively inexpensive shop is chosen. That’s without considering the ingredients in the ice cream or the freshness of the product.


For a fresh, all natural treat, try making homemade gelato. Fresh fruit, whole milk and good quality chocolate will make a large container of gelato for the cost of a few ice cream cones. Gelato, Italian frozen dessert, is lower in sugar and fat than American ice cream. Investing in the best gelato machine that you are able to will give you the highest quality results. A good machine will freeze the cream rapidly, making extremely fine ice crystals, creating the illusion of a very rich dessert.


By using a home meat grinder, vacuum sealer and gelato maker, you will be able to make healthful food while trimming your budget. It requires an initial outlay of money but the savings over the life of the machines will pay for the tools many times over.



This article was provided by Liz Krause, an Italian homemaker from the suburbs of DC. She enjoys writing about traditionally simple Italian dishes. Her recipes encourage their users to use wholesome ingredients, including treats such as freshly made desserts in gelato machines. She believes that jarred sauce cannot compete with homemade for flavor and nutrition, but that preparing inexpensive cuts of meat with home meat grinders makes it cheaper, too.

Share this:
Comments
April 2, 2012 | Posted By: loonytunez
psh... my potato peeler keeps me from paying out the nose for one of those ready-peeled packages of veggies... still trying to think of two more here...
April 2, 2012 | Posted By: mysticamythist
I am about to stop wasting my time reading fatwallet 'articles'. They are written by so called experts that do nothing but push their area. Here, the example is the gelato maker. . .because EVERYONE needs gelato to survive. The last article was by a guy who worked for a payday loan place and stated that that the was the best option to avoid medical debt! That article was removed quickly. This article isn't as outrageous, other than the gelato thing. But, it is still impracticable. Do you really think investing in a vacuum sealer and the continuing cost of bags, etc is worth the .35 cents a pound saving on that pack of chicken! Most of us, have better ways of saving. For example, I buy a large bag of chicken thighs that are good for two weeks. We use it for two to three meals over that two weeks by simply folding down the bag and clipping it closed thoroughly in-between uses. Tada! No money invested in storage bags. And, the meat is cheaper than if purchased in smaller packs. Please, fatwallet, read your articles and think a little better before posting. . . .
April 2, 2012 | Posted By: mysticamythist
loonytunez. . .I'm with you :)
April 2, 2012 | Posted By: sukwarlord
Electric pressure cooker. Mucho flavor....easy clean-up.
April 2, 2012 | Posted By: mysticamythist
loonytunez. . .I'm with you :)
April 2, 2012 | Posted By: murzilka
loonytunez I am with you. This article such a waste...
April 2, 2012 | Posted By: mysticamythist
loonytunez. . .I'm with you :)
April 2, 2012 | Posted By: mysticamythist
Why is this thing reposting my comment? Strange. . .
April 2, 2012 | Posted By: pastalover
@mysticamythist and @loonytunez- I'm sorry you were offended by my article. I had actually contemplated whether to send in this article or not because the items discussed are not low cost items. But I don't believe frugal means low cost all the time, but rather looking for ways to save.

In regards to the gelato maker, it's not as random as it appears. For those of us who love home cooking, baking, etc. these tools really are awesome. The first time I had gelato was in Italy - and to have an actual unique maker like this beats buying ice cream cones every night hands down. I could go on about how yes it can save you money, but that would take up another article. ;)

I hope you don't stop reading FatWallet even if some articles get under your skin. They provide great content and I hope you'll enjoy one of my future articles better.

Sincerely,

Liz
April 5, 2012 | Posted By: damonmatt
oh, wow. just great. Now I can save more time in preparing dinner! I love that meat grinder... I my kid will surely love to have a gelato maker for them, . . . if only they can come as freebies. It'll be a lot more easier.
May 29, 2012 | Posted By: ColoradoLeo
@Mysticamyhtist, While I generally agree with you on the vacuum sealer, It just kind of depends on your methodology of shopping. It certainly benefits the family that buys super bulk, like a side of beef once a year or such, wherein the cost of consumables doesn't negate the savings of the purchase. Me, I'm perfectly happy with a costco roll of plastic wrap. Yes, the pre-frozen bags of chicken are super convenient, but even with the cost of the plastic wrap thrown in, I can do better on the price, and while I hate saying this, I find that my time spent portioning and wrapping is worth the incremental cost savings over the pre-frozen, even though it takes away from time I might spend with my family instead. Plus, at least this way, I can get custom cuts from the butcher counter when they are on sale and save them for future use.
Post A Comment
Log in using Facebook


TRUSTe online privacy certification

While FatWallet makes every effort to post correct information, offers are subject to change without notice.
Some exclusions may apply based upon merchant policies.
© 1999-2014