QUICK LINKS
MY ACCOUNT
Cash Pending:
Cash Available:
Payment Requested:
Payment Processed:
Lifetime Cash Back:

10 lb optimum nutrition double rich chocolate whey protein $83.25 shipped @ amazon

3 of 5
dkite26
1/3/13 7:25 PM
i63Aps said:   

How does ON compare to Now Whey Isolate ? I would think Now Whey Isolate is much pure when compared to ON whey.



I just took a quick glance at it, and it looks to be a more pure form of whey. It doesn't have any sucralose, aspartame, or added sugars. With that said, I wouldn't expect it to taste near as good as ON, and you may even have to mix with something other than water to make it taste good enough to drink repeatedly. Just guessing though. I've never tried the NOW brand.
dkite26
1/3/13 7:27 PM
i63Aps said:   

How does ON compare to Now Whey Isolate ? I would think Now Whey Isolate is much pure when compared to ON whey.



I just took a quick glance at it, and it looks to be a more pure form of whey. It doesn't have any sucralose, aspartame, or added sugars. With that said, I wouldn't expect it to taste near as good as ON, and you may even have to mix with something other than water to make it taste good enough to drink repeatedly. Just guessing though. I've never tried the NOW brand.
Necromancer
1/3/13 7:48 PM
dkite26 said:   


My comparison wasn't a "bang for your buck" comparison anyway. Simply the performance side of the two proteins. If you're only shopping by price per gram then you're wasting your time and money.

Yes, the price matters but if the ingredients are crap then who cares how cheap it is?



By rule the ingredients cannot be 'crap' if both the protein ratio is high and/or the price/gram is low. To get a high protein ratio, the ingredients would have to be mostly or all whey isolate at a minimum. You cannot hit the high 80% range with concentrate protein. That is where all the fat, cholesterol, and sugars come from.

As for price/gram, I was saying buying in bulk is ideal to get this lowest.

In the end, what brand of protein you use will show little to no difference in performance or results. That will be mainly from diet, routine, and rest.
Necromancer
1/3/13 7:54 PM
i63Aps said:   

How does ON compare to Now Whey Isolate ? I would think Now Whey Isolate is much pure when compared to ON whey.



Now Whey Isolate is superior but that doesn't mean you will see any difference. It is about 10% more pure than ON.

ON is more of an average protein and is a blend of concentrate and isolate. It depends on your goals, budget, and expectations.

If I were cutting for a competition, I would stay away from 100% ON and get a more pure form or get another brand that has isolate products like Now.
kiteguru
1/3/13 8:00 PM
This is a good deal.

Just FYI.
1-) When doing compassion compare cost_per_kg*(total_weight/protein_weight)
2-)I prefer liquid beef protein on GNC. After GNC Card + B3G1 free deal They are around $2 (50 gram). A little more expensive but you can get a shot right after workout.
3-)Best hassle free @right cost/quality blender I've found is Ninja BL204. I got it for $60..Single serve cups rock.Clean up time is 1/10 of a regular blender jar
4-)Other than random deals, best protein powder per unit protein weight is Muscle FX Hydrobolic based on my experience.Add it to your watch list as well.
Necromancer
1/3/13 8:04 PM
kiteguru said:   

This is a good deal.

Just FYI.
1-) When doing compassion compare cost_per_kg*(total_weight/protein_weight)
2-)I prefer liquid beef protein on GNC. After GNC Card + B3G1 free deal They are around $2 (50 gram). A little more expensive but you can get a shot right after workout.
3-)Best hassle free @right cost/quality blender I've found is Ninja BL204. I got it for $60..Single serve cups rock.Clean up time is 1/10 of a regular blender jar
4-)Other than random deals, best protein powder per unit protein weight is Muscle FX Hydrobolic based on my experience.Add it to your watch list as well.



Agree on #4.
FierceMice
1/3/13 8:12 PM
MeIsCheap said:   

wiru said:   

sorry rookie here. how does this compare to muscle milk like at costco? both performance wise and price wise?

or shouldnt I compare them because they are apple and oranges?

thanks.

wiru




Muscle milk has 4 different heavy metals in it, and are some of the highest levels tested among protein drinks. I always want to pick some up at Costco, but then remember I don't need any extra arsenic, cadmium, lead, or mercury.

Consumer reports article

Comsumer Reports said:

The samples of Muscle Milk Chocolate powder we tested contained all four heavy metals, and levels of three metals in the product were among the highest of all in our tests. Average cadmium levels of 5.6 g in three daily servings slightly exceeded the USP limit of 5 g per day, and the average lead level of 13.5 g also topped the USP limit of 10 g per day. The average arsenic level of 12.2 g was approaching the USP limit of 15 g per day, and the average for mercury was 0.7 g, well below the USP's 15 g-per-day limit. Three daily servings of Muscle Milk Vanilla Crme contained 12.2 g of lead, exceeding lead limits, and 11.2 g of arsenic. A fourth product, Muscle Milk Nutritional Shake Chocolate (liquid), provided an average of 14.3 g of arsenic per day from three servings, approaching the proposed USP limit.



I got some beef-based protein shots in a GNC deal after Christmas, and I am surprisingly happy with the taste (Power Punch flavor) & contents. Nice to not always have to cook some kind of fish or meet after working out. I wouldn't pay full price, but for 50grams of protein @ $1.50 a bottle (on sale), it is hard to beat.



Thanks for the link to the report from 2010. It would be more interesting if a substitute was recommended that was tested and found safe. Unfortunately that link does not give information on which protein sources tested at or below acceptable levels. It also is not clear that the MM tested is the same as sold at Costco.

And if heavy metals are a concern, read up on this from 2012: Aresenic in rice products
dkite26
1/3/13 8:13 PM
Necromancer said:   

dkite26 said:   


My comparison wasn't a "bang for your buck" comparison anyway. Simply the performance side of the two proteins. If you're only shopping by price per gram then you're wasting your time and money.

Yes, the price matters but if the ingredients are crap then who cares how cheap it is?



By rule the ingredients cannot be 'crap' if both the protein ratio is high and/or the price/gram is low. To get a high protein ratio, the ingredients would have to be mostly or all whey isolate at a minimum. You cannot hit the high 80% range with concentrate protein. That is where all the fat, cholesterol, and sugars come from.

As for price/gram, I was saying buying in bulk is ideal to get this lowest.

In the end, what brand of protein you use will show little to no difference in performance or results. That will be mainly from diet, routine, and rest.



I know how you meant what you said earlier. You're right the product can't be crap if the ratio is right, and buying in bulk is the way to go. I was just making the point that price per gram isn't all that matters. Trying to educate anyone that wants to learn about what they're buying. That's all.
redjack21
1/3/13 8:16 PM
thanks, have not seen this in a while.
bestdealseaker
1/4/13 1:56 AM
Where can you get pure non-denatured whey protein on Amazon? I want 100% quality whey protein with no other ingredients that doesn't smell funny or have a bad taste. Is it even available? I am willing to pay a premium for this.
3 of 5
Please select a reason for your RED vote:








You may be contacted via Private Message during the investigation of this issue.
Loading...